Kredi Kartı

Kredi Kartı Üzerinde Bloke Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Bu yazımızda sizlere ' Kredi Kartı Üzerinde Bloke Nedir, Nasıl Kaldırılır? ' sorusunu cevaplayacağız....
Kredi Kartı Üzerinde Bloke Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Günümüz yaşam koşulları içerisinde pek çok birey, bütçesine ek olarak kredi kartı  kullanmaktadır. Geçim derdi içerisinde kalan bireyler ve giderlerini kısıtlayamayan bireylerin tercih ettiği kredi kartlarını, yanında nakit taşımayı sevmeyen ve kredi kartlarının avantajlarından yararlanmak isteyen pek çok birey de tercih etmektedir. Bu noktada ise kredi kartı kullanımı doğru ve ölçülü olursa bireylere sıkıntı oluşturmamakta hatta aksine avantajlar sağlamaktadır.

Ancak kart borcunu geciktirmek ve aylık ödemelerini yapmamak ise bir süre sonra kartın bloke olmasına neden olabilmektedir. Bunların yanında ise yanlış kart kullanımı nedeniyle bireylerin kredi notlarında düşmeler de meydana gelebilmektedir. 

Düzenli Ödeme Oluşturulmaması Blokeye Neden Olur

Kredi kartı üzerinde bloke oluşmasına neden olan en önemli faktörlerden bir tanesi kart borcunun ve aylık ödeme tutarlarının düzenli olarak ödenmemesinden kaynaklanmaktadır. Belirli bir süre ile yaklaşık olarak üç ay boyunca kredi kartı ekstresini ödemeyen bireylerin kartları bloke edilmekte ve kullanıma kapatılmaktadır.

Kredi kartı bloke işlemi uygulandıktan sonra kullanıcının kredi notu da yüksek oranda düşmekte ve bireyin kart hayatını kötü yönde etkilemektedir. Bunlara ek olarak ise kredi kartı bloke işlemi kullanıcının kartını düzensiz olarak kullandığı durumlarda da uygulanabilmektedir. Bankalar tarafından oluşturulan kart bloke durumları oldukça önemli olabildiği gibi kişinin kart kullanımı sırasında aylık asgari tutarı ödemelerinde dikkat etmesinde fayda bulunmaktadır diyebiliriz. Tüm Borcun Ödenmesi Blokeyi Kaldırır Tüm borcun ödenmesi durumunda blokeniz kalkacaktır.

Kredi kartı bloke kaldırma işlemi kullanıcının ancak karta ait tüm borcu ödemesi ile gerçekleşebilmektedir. yalnızca blokeye sebep olan ayların borçlarının ödenmesi, kartın blokesinin kaldırılmasına yardımcı olmamaktadır. Genellikle bireylerin kart blokelerine dair bildiği en büyük yanlışlardan bir tanesi olan kart blokesinin kaldırılması durumu, kartın tüm borcunun ödenmesi halinde gerçekleştirilmektedir.

Kullanıcıya ait kartın tüm borcu ödendikten sonraki ay hesap kesimi tarihinden itibaren birey kartını kaldığı yerden kullanmaya devam edebilmektedir. kart blokesi kaldırma işleminin en sağlıklı şekilde tamamlanması adına, kartın ait olduğu bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmekte ve kartın kullanıma açılıp açılmadığına dair bilgi sahibi olmakta fayda bulunmaktadır.Yazar Hakkında

Kredi Merkezim

İsmail IŞIK

2013 Yılından beri finans sektörü ile içli dışlı olan yazar son dönemlerde dolar,euro ve krediler üzerine ağırlıklı yazılar yazmaktadır.
Yorum Yap

Yukarı Çık