Konut Kredisi

Konut Kredisi Verilmeyen Konutlar Hangileridir ?

Bankaların hangi konutlar için kredi vermediklerini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun....
Konut Kredisi Verilmeyen Konutlar Hangileridir ?

Konut kredisi verilmeyen konutlar vardır. Bankalardan her konut için kredi almanız mümkün değildir. Bankalar satın almak istediğiniz her konut için kredi vermemektedir. Bankaların hangi konutlar için kredi vermedilerini bilmeniz gerekmektedir. Konut kredisi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız bankalardan hangi konutlar için kredi çıkacağını ve hangi konutlar için kredi çıkmayacağını bilmenizi sağlar.

Konut kredisi almak kolay değildir. Konut kredisi almak istediğinizde bankaların pek çok açıdan önemli bulduğu unsurlar olduğunu görürsünüz. Bankalar konut kredisiyle almak istediğiniz konutun hemen hemen her özelliğini incelemektedirler. Ekspertiz raporu çıkarmakta ve bunun ücretini sizden almaktadırlar.

İpotek söz konusu olduğunda ise yine ipotek ücretini sizden almaktadırlar. Konut kredisi almak son derece masraflı bir işleme dönüşmektedir. Bu yüzden bankadan konut kredisi alacağınız zaman pek çok kriteri göz önünde bulundurmanız gerekir. Konut kredisi verilmeyen konutların başında ortak yani hisseli tapular gelmektedir.

Eğer almak istediğiniz konutun tapusu ortaksa bu durumda konut sahiplerinden her ikisinin de onayının alınması gerekmektedir. Konut kredisi verilmeyen diğer bir konut türü de ipotekli konutlardır. Eğer bir konutun üstüne bir kurum ipotek koymuşsa o konut için banka size kredi vermeyecektir.

Yani banka konut için birinci derecede alacaklı olmayı tercih edecektir. Ayrıca hasarlı konutlar için de konut kredisi almanız mümkün değildir. Eğer konut depremden ve selden etkilenmişse ve kullanılmayacak derecede hasarlıysa banka size bu konut için konur kredisi vermez.

Bankalardan henüz inşaat aşamasında olan konutlar için konut kredisi almanız mümkün değildir. Eğer almak istediğiniz konut tamamlanmamışsa bu durumda bankalardan konut kredisi alamazsınız. Almak istediğiniz konut için konut kredisi almak istiyorsanız konutun %80’inin tamamlanmış olması gerekir.

Diğer bir grup da proje hâlindeki konut grubudur. Bu konutlar proje aşamasında olduğu için bankalar kredi vermemektedir. Bu konutlar için sadece inşaat firmasıyla bankaların arasında anlaşma olması hâlinde kredi alabilirsiniz. Ayrıca müstakil evler ya da villalar için kredi almak istiyorsanız bu durumda arsa tapusunu bankaya vermeniz yeterli olacaktır.Yazar Hakkında

Kredi Merkezim

İsmail IŞIK

2013 Yılından beri finans sektörü ile içli dışlı olan yazar son dönemlerde dolar,euro ve krediler üzerine ağırlıklı yazılar yazmaktadır.
Yorum Yap

Yukarı Çık