Finansal Bilgiler

Kart Aidatım İade Edilmiyor, Ne Yapmalıyım?

Kart aidatınız iade edilmiyor mu? Kart aidatınızın iade edilmesini talep ettiyseniz ve fakat talebiniz reddedildiyse kart aidatları hakkında bilmeniz gereken...
Kart Aidatım İade Edilmiyor, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı aidatları kartını kullandığınız bankanın sizden kestiği bir yıllık kullanım ücretidir. Bankalar bu ücretleri yıllık olarak alırlar. Yılın belirli dönemlerinde tahsil edilen kredi kartı aidatları kartınızın ekstresine yansıtılır. Bu ücreti kredi kartı ekstrenizde görürsünüz ve ekstre borcu gibi ödersiniz. Kredi kartı yıllık aidatları pek çok karttan tahsil edilir.

Sadece belirli öğrenci kredi kartlarından ve aidatsız bazı kredi kartlarından tahsil edilmez. Bazı bankaların müşterilerine sunduğu aidatsız kredi kartları vardır. Ancak bunların sayısı azdır. Hatta bazı öğrenciler, aidatsız olduğu için kredi kartlarını  mezun olduktan sonra da kullanmaya devam etmektedirler. Kredi kartı aidatınızın iade edilmemesinin belirli nedenleri vardır.

Bu nedenlerin ilki sizin kredi kartınızı alırken imzaladığınız sözleşmedir. Bu sözleşme banka ile müşteri arasında imzalanır. Kredi kartı sözleşmesinde eğer bankanın bu karttan aidat tahsil edeceği yazılıysa bu durumda bankadan aidatı geri alamazsınız. Ancak sözleşmede aidat alınacağına dair bir ifade yoksa bu durumda bankadan aidatı geri almanız mümkündür.

Bankanız, kredi kartınızdan sözleşmeden yazmamasına rağmen aidat tahsil ediyorsa bu durumda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekir. Tüketici Hakem Heyeti sizin başvurunuzu inceleyerek size aidatın iade edilmesini sağlayacaktır. Kredi kartlarından aidat alınması aslına bakarsanız yasal bir durumdur.

Bu durum 5464 saylı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda yer almaktadır. 5464 saylı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 26095 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bir kanundur. Kanunda kredi kartlarından alınan aidatlara ilişkin ifadeler yer almaktadır.

Bu ifadeleri Sözleşme Şartları başlıklı 24. maddenin 4 numaralı fıkrasında bulmanız mümkündür. Kanuna göre: “Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz.

Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.” Buna göre kredi kartı aidatınızı geri alıp alamayacağınız sözleşmede bu durumun yer alıp almamasına bağlıdır.



Yazar Hakkında

Kredi Merkezim

İsmail IŞIK

2013 Yılından beri finans sektörü ile içli dışlı olan yazar son dönemlerde dolar,euro ve krediler üzerine ağırlıklı yazılar yazmaktadır.




Yorum Yap

Yukarı Çık