Konut Kredisi

Ev Kredisi İçin Hayat Sigortası Yaptırmak Şart Mı?

Bu yazımızda sizlerle ' Ev Kredisi İçin Hayat Sigortası Yaptırmak Şart Mı? ' sorusunu cevaplayacağız....
Ev Kredisi İçin Hayat Sigortası Yaptırmak Şart Mı?

İlişkili Haberler
Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir, Nasıl Alabilirim?
Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir, Nasıl Alabilirim?
Konut Kredisi Verilmeyen Konutlar Hangileridir ?
Konut Kredisi Verilmeyen Konutlar Hangileridir ?

Kredi ile konut sahibi olma, inşaat sektörünün hız kazandığı günümüzde en çok tercih edilen yollardan biri. Bankalar, kredi başvuruları esnasında dosya masrafının yanı sıra hayat sigortası şartını da arıyorlar. Ev kredisi almak için hayat sigortası yaptırmak gerçekten zorunlu mudur?

Neden Sigorta Şartı Aranır?

Neden sigorta şartı aranır diye soracak olursak cevabını şöyle bulabiliriz. Bankaların sigorta şartı aramasının esas nedeni, kredinin geri ödemesi esnasında sorun yaşanırsa ödemeyi garantiye almaktır. Konut kredisi için müşteri bankaya müracaat ettiğinde, DASK ya da hayat sigortası yapılmasını isteyen bankalar, ileriyi, yani ödeme zamanını düşünerek bu istekte bulunurlar. Krediyi alan kişiye bir şey olduğu taktirde borç sigorta şirketi tarafından güvencelenir.

Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Bankalar, sanılanın aksine sigorta yapma yetkisine sahip değillerdir. Anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerine müşterilerini sigortalatan bankalar, aracı pozisyonunda yer alırlar. Müşteri ise bankanın önerdiği şirketi kabul etmek yerine dilediği sigorta şirketinden faydalanabilir. Sigortalı kişinin zarara uğramaması için bu sürecin iyi bilinmesi önemlidir.

Bu sigorta şartı, kişinin inisiyatifindedir ve yasal olarak kabul edilme zorunluluğu yoktur. Tüketici Hakları Hakem Heyeti de bu konuda müşterinin yanındadır. Yine de hayat sigortası, yalnızca bankanın istemesine gerek duyulmaksızın yaptırılması gereken, avantajlı bir hizmettir. Farklı şirketlerle görüşüp teklif alarak ve avantajları tartışarak, kendinize, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir hayat sigortası yaptırmanız mümkündür. Hayat sigortasını, bankaların istediği bir koşul olarak görmek yerine, kendinize ve geleceğinize yatırım olarak algılamanızda fayda var.

DASK ve Konut Sigortası Nedir? Farkları Nelerdir?

Konut kredisi alırken DASK sigortası, zorunlu tutulan sigortalardandır. Kişi, bankanın önerdiği şirket ile anlaşmak yerine kendi istediği şirketten de sigorta hizmeti alabilir. Böylelikle kendiniz daha avantajlı bir şirket ile poliçe imzalayabilirsiniz. DASK, evi deprem hasarına karşı güvenceye alır, konut sigortası ise evi yangın, yıldırım, sel, hırsızlık, cam kırığı gibi olası tehdit ve risklere karşı da güvence altına alır. Yani daha kapsamlı ve avantajlıdır. Siz de vakit kaybetmeksizin evinizi ve sevdiklerinizi her türlü tehlikeden korumak için sigorta yaptırabilirsiniz.Yazar Hakkında

Kredi Merkezim

İsmail IŞIK

2013 Yılından beri finans sektörü ile içli dışlı olan yazar son dönemlerde dolar,euro ve krediler üzerine ağırlıklı yazılar yazmaktadır.
Yorum Yap

Yukarı Çık