Krediler

Adım Kara Listeden Ne Zaman Silinir

Bu yazımızda sizlerle ' Adım Kara Listeden Ne Zaman Silinir ' sorusunu cevaplayacağız...
Adım Kara Listeden Ne Zaman Silinir

İlişkili Haberler
Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?
Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?
Yapı Kredi Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?
Yapı Kredi Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Adım kara listeden ne zaman silinir sorusuna cevap arayanların bazı yönetmelik ve kredi kayıt bürosu ile ilgili kanunları bilmesi gerekir. Kara listeye girmenin en önemli yöntemi, kredi kartı veya kredi borçlarını ödememekten geçer. Ödenmeyen borçlar sonrasında yasal takip süreci başlatılır. Kara listeye giren müşteri uzun yıllar bankacılık faaliyetlerinden yararlanamaz.

Değerli okuyucularım bireyler bilinçsiz harcama sonucunda bu duruma geleceğini tahmin edemezler. Fakat kanun uzun yıllardır bu şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca geçmiş dönemlerdeki cezalar çok daha ağırdı. Takip sürecine girmiş olan kişiler tüm borçları kapatsa bile belli bir süre bankacılık faaliyetlerinden yararlanamaz.

Bu nedenle borçlar geç ödense bile kara listeden hemen çıkılamayacağı bilinmelidir. Bireylerin bu konuda erken ödeme yapmaları merkez bankasınca cezalandırılmış olan bu sürecin daha az olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte normal şartlar altında kara listeye girmiş olan bir kişi en düşük 5 yıl boyunca bankacılık işlemlerinden faydalanamaz.

Kredi kayıt bürosu kişinin bankacılık geçmişine göre cezanın ne kadar az olup olmayacağına karar veren kurumdur. Bir kişinin bankacılık geçmişi sürekli bu şekilde ise merkez bankası buna müsamaha vermez. Bu şekildeki bireyler kredi kartı borçlarında sürekli gecikmeler yaşatarak ciddi anlamda bankacılık itibarlarını zedelemiş olurlar.

Merkez bankasının buradaki hedefi bireyin bu durumdan ders çıkarması ve uzun süre çekilecek bu cezanın kıymetini bilmesi noktasında bireylerin aynı olayı tekrarlamaması amaçlanır. Kredi kayıt büroları vatandaşın geçmiş ödeme bilgilerini kayıt altına alarak ilerleyen dönemlerde müşterilerin talepleri doğrultusunda açığa çıkarır.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda gerekli önlemleri aldığınız takdirde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Burada önemli olan adınızın kara listeye yazılmamasıdır. Kredi kartı veya bankadan aldığınız kredileri düzenli ödediğiniz takdirde kredi notunuz yüksek olacaktır. Bu da adınızın kara listeye yazılmaması demektir.

Ödemelerinde sorun yaşayan ve harcamaları gelirini aşan bireylerin kredi kartları yasal takip sürecine takılır. Bu durum 5 yıl süresince devam edecektir. Birey bu süre zarfında bankacılık faaliyetlerinden yararlanamaz ve nakit para ihtiyacını bankalardan karşılayamaz. Umarım yukarıda verilen bilgiler karar almanızda etkili olur.

Ayrıca kara liste ile ilgili aşağıdaki yazılarımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Kara Listedeyim Kredi Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

Hangi Durumlarda Kara Listeye Girilir?

Banka Kara Liste Nedir Nasıl Çıkılır?Yazar Hakkında

Kredi Merkezim

İsmail IŞIK

2013 Yılından beri finans sektörü ile içli dışlı olan yazar son dönemlerde dolar,euro ve krediler üzerine ağırlıklı yazılar yazmaktadır.
Yorum Yap

Yukarı Çık